به روز رسانی شده در: (۹۶/۰۴/۱۴-۱۵:۴۳)
اخبار :: نانو سطل زباله ساخته شد

[ سرويس علمي ] [ کل اخبار ] [ چاپگر ] [ نسخه چاپي ]

نانو سطل زباله ساخته شد

سرويس : علمي
91/03/06-16:27
2012-05-26 16:27:47
آخرين مشاهده : 96/09/26-20:57
1089 : کد خبر

تعداد مشاهده : 6331


 

به لحاظ خاصیت خود تمیز شوندگی ، از چسبیدن هر گونه آلودگی ماکروسکوپی و میکروسکوپی به دیواره های سطل جلوگیری شده و پاکیزگی همیشگی در عین زیبایی ظاهری حفظ می شود و در نهایت از نزدیک شدن گربه و حشره به دلیل ایجاد بوی ناپسند برای این موجودات ممانعت بعمل می آید .

نانو سطل و نانو کیسه زباله در شیراز ساخته شد . در این طرح مبتکر شیرازی با الهام گیری و استفاده از نانو فناوری ، موفق به طراحی و تولید نانو سطل و نانو کیسه زباله شده است.
نانو سطل و نانو کیسه زباله متشکل از مواد پلی اتیلن و پلی پروپیلن است که با بهره گیری از نانو فناوری و با هدف جلوگیری از فعالیت میکرو ارگانیسم ها به سطل و کیسه ها خاصیت آنتی باکتریال و نفوذ ناپذیری بخشیده است . جلوگیری از فعالیت میکرو ارگانیسم ها ، افزایش زمان مقاومت به فساد ، افزایش زمان مقاومت انتشار ضایعات خانگی ، اداری ، بیمارستانی و صنعتی ، ضدبو ، ضد پارگی ، آنتی باکتریال ، خود تمیز شونده ، نفوذ ناپذیر و مقاوم در برابر پارگی یا شکست از ویژگی های منحصر به فرد این اختراع است .
مهدی شبانکاره فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته شیمی آلی با تخصص نانو کامپوزیت های پلیمری موفق به ساخت نانو سطل و نانو کیسه زباله شده است . از آن جا که کاهش شیوع بیماری ها از مبدأ ، از جمله مسائل مهم و ضروری در نظام بهداشتی به شمار می آید و ترکیب جدید پسماندهای شهری و دگرگونی شکلی آن در مقایسه با گذشته نیز بر مشکلات افزوده است لذا دسترسی به دانش فنی تولید سطل ها و کیسه های زباله با هدف جلوگیری از فعالیت میکروارگانیسم ها و افزایش زمان مقاومت به فساد و جلوگیری از هجوم حشرات و حیوانات اهلی موزی و مزاحم نظیر موش و گربه از اهمیت بسزایی برخوردار است.
این محصولات ، به لحاظ نفوذ ناپذیر بودن از ورود و خروج عوامل حیاتی و فعالیت میکروب ها و همچنین بوی نامطبوع ضایعات و زباله هایی که قبل از ورود به کیسه یا سطل زباله فاسد شده اند جلوگیری کرده و بواسطه خواص ضد میکروبی ، اجازه فعالیت میکروب ها و باکتری ها را نداده و بواسطه خواص ضدبوی دیواره داخلی ، بوی نامطبوع زباله را اگر از قبل وجود داشته باشد جذب و از طرف دیگر به لحاظ نفوذ ناپذیر بودن از خروج آن جلوگیری می نماید . کیسه های نانو در برابر پارگی و سطل های نانو در برابر شکست مقاوم هستند .
همچنین به لحاظ خاصیت خود تمیز شوندگی ، از چسبیدن هر گونه آلودگی ماکروسکوپی و میکروسکوپی به دیواره های سطل جلوگیری شده و پاکیزگی همیشگی در عین زیبایی ظاهری حفظ می شود و در نهایت از نزدیک شدن گربه و حشره بدلیل ایجاد بوی ناپسند برای این موجودات ممانعت بعمل می آید . استفاده از نانو سطل و نانو کیسه زباله به ویژه در بیمارستان ها و کارخانه ها به علت تولید ضایعات خطرناک بیمارستانی و صنعتی بسیار ضروری است .
این مخترع جوان هزینه پژوهش و تولید نمونه محصول را 74 میلیون تومان اعلام کرد . خلفی نژاد رئیس بنیاد نخبگان فارس گفت : این اختراع اردیبهشت امسال به شماره 69838 در اداره ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی ایران به ثبت رسیده است