به روز رسانی شده در: (۹۶/۰۴/۱۴-۱۵:۴۳)
اخبار :: ساخت متمرکزکننده تخت خورشیدی

[ سرويس علمي ] [ کل اخبار ] [ چاپگر ] [ نسخه چاپي ]

ساخت متمرکزکننده تخت خورشیدی

سرويس : علمي
91/02/28-00:46
2012-05-17 00:46:32
آخرين مشاهده : 96/09/26-14:50
1089 : کد خبر

تعداد مشاهده : 5942


 

یکی از شرکت‌های واحدهای فناور مرکز رشد فناوری دانشگاه سمنان موفق به ثبت اختراعی با عنوان متمرکز کننده تخت خورشیدی با جاذب خطی شد.

مهدی خیرالدین، مدیرعامل یکی از شرکت‌های واحدهای فناور مرکز رشد فناوری دانشگاه سمنان موفق به این مهم شده است. متمرکز کننده تخت خورشیدی یا کلکتور اَفتو، نسل جدیدی از متمرکزکننده‌های خورشیدی از رده کلکتورهای گرمایی است که مزایای متمرکزکننده‌های خورشیدی موجود، همچون قابلیت دستیابی به دمای بالا را داشته، در حالی که بر خلاف نسل‌های قبل بصورت ثابت نصب شده و نیازی به حرکت دستگاه در طول روز جهت تعقیب نور نیست. کاربردهای این اختراع شامل سرمایش، گرمایش خورشیدی، مولدهای هیبرید، پیش گرمکن‌های صنعتی و ... است و هم اکنون این دستگاه به صورت آزمایشی تولید شده و به زودی به تولید انبوه خواهد رسید.

مهدی خیرالدین که دانشجوی کارشناسی رشته مدیریت اجرایی (MBA) است در مدت 2 سال با 400 میلیون ریال هزینه متمرکز کننده تخت خورشیدی با جاذب خطی برای تبدیل انرژی خورشید به سرما طراحی کرد . وی از مهمترین مزایای این طرح را که اکنون به مرحله نیمه صنعتی رسیده است ، نصب آسان و ثابت در بام منازل مسکونی ، دستیابی به دمای 220 درجه سانتیگراد ، عمر طولانی و استفاده رایگان از انرژی خورشیدی بیان کرد .
خیرالدین هزینه نصب هر متمرکز کننده را 700 هزار تومان بیان کرد و افزود : برای یک ساختمان 100 مترمربعی 2 متمرکز کننده لازم است تا سرمایش مورد نیاز را تامین کند . این مبتکر با اشاره به اینکه نمونه این مدل تاکنون در داخل کشور تنها برای تولید انرژی گرمایشی بوده است ، گفت : مهمترین مزایای این طرح تبدیل ا نرژی خورشید به انرژی سرمایی است و نسبت به نمونه خارجی کم هزینه تر است .
تمرکز کننده تخت خورشیدی به شماره 72367 در شرکت ثبت اختراعات و مالکیت های صنعتی ایران به ثبت رسیده است .