به روز رسانی شده در: (۹۶/۰۴/۱۴-۱۵:۴۳)
اخبار :: انواع كف پوش های ساختمان:

[ سرويس عمومی ] [ کل اخبار ] [ چاپگر ] [ نسخه چاپي ]

انواع كف پوش های ساختمان:

سرويس : عمومی
89/05/31-21:19
2010-08-22 21:19:03
آخرين مشاهده : 96/09/27-03:33
1089 : کد خبر

تعداد مشاهده : 13300


 

انواع كف پوش های ساختمان:
انواع كف پوشها عبارتند از : سنگ ، كاشي ، موكت ، كفپوش هاي پلاستيكي ، چوبي و موزاييك

سنگ :
سنگ گرانبها ترين نوع مصالح ساختماني است . يكي از موارد استفاده آن مفروش كردن كف آشپزخانه و سرويس هاي بهداشتي است . هرچه ابعاد آن بزرگتر باشد قيمت آن نيز گرانتر است . نقش و سختي سنگهاي رنگي و تزييني در ارزش گذاري آنها مؤثر است . وجود هر گونه لكه ، رگه يا ترك در سنگهاي قيمتي باعث كاهش ارزش آنها مي شود . صيقلي دادن سنگها بعد ازنصب روشي براي از بين بردن ميكروبهاي بين درزسنگها است .

مشكلات استعمال سنگ :
پاك كردن لكه و چربي از روي سنگ به آساني ميسر نيست . سنگ در فضاهاي سرد كاربرد چنداني ندارند . از ديگر مشكلات استفاده از سنگ ايجاد سر و صدا بدليل تماس با وسايل چوبي است .البته اين مشكل را مي توان با اضافه كردن يك تكه چرم زير پايه صندلي ها از بين برد . براي مفروش كردن كف اتاق خواب بدليل سرد بودن ، صيقلي بودن و ايجاد اصوات مزاحم معمولاً از سنگ استفاده نمي شود .
تكستدام نوعي سنگ مصنوعي و زيبا است كه تمام خصوصيات سنگ هاي طبيعي را دارا مي باشد .

سراميك :
سراميك دررنگ ، فرم و ابعاد متنوع موجود است . ابعاد بزرگتر آن گرانتر است .

مشكلات استعمال سراميك :
درزهاي سراميك ساو داده نمي شود . و بعد از مدتي قابل تميز كردن نيست . سراميك سرد است . ضربه سنگين ، ترك و لكه باعث ايجاد نماي بسيار زشتي در مجموعه چيدمان سراميك مي شود .

موزائيك :
موزائيك از تركيب سيمان و ماسه ساخته مي شود . روي موزاييك ساو داده مي شود . بهتر است از استعمال انواع خاص آن كه ايجاد گرد و خاك زياد در كف ساختمان مي كند پرهيز شود . موزاييك براي زير سازي كف پوش هاي ديگر مانند موكت استفاده مي شود .

پاركت يا كف پوش چوبي :
پاركت نوعي كف پوش چوبي است كه روي آن موزاييك مي چسبانند . روي پاركت را به دليل مقاومت كم آن در مقابل رطوبت با موادي مانند پوليستر يا پي وي سي مي پوشانند كه بسيار مضر هستند و تماس با آن در صورت برهنه بودن پا غير بهداشتي است .

مشكل استعمال پاركت :
استفاده از پاركت در سرويس ها و آشپزخانه ها بدليل مقاوم نبودن در برابر رطوبت اصلاً مناسب نيست . از مشكلات ديگر اين كف پوش ، آتش زا بودن آن است .
موكت :
موكتها در رنگها ،طرحها و بافتهاي متنوع توليد ميشوند . موكت بهتر است از الياف طبيعي تهيه شده باشد . موكت روي موزائيك چسبانده مي شود.
مشكلات استعمال موكت :
از جمله معايب موكت اين است كه درمقابل حرارت و رطوبت مقاوم نيست . از ديگر معايب آن آتش زا بودن آن است.اما لازم به ذكر است كه اين كف پوش هيچ سروصدايي ندارد . معمولاً از موكت به دليل جذب آب و رطوبت در سرويسها استفاده نمي شود .
كف پوش پلاستيكي يا لينوليوم :
لينوليوم از رايج ترين و متنوع ترين كف پوش هاست . معمولاً لينوليوم بصورت تكه اي ،‌ورقه اي و در ابعاد مختلف توليد مي شود . شكل ورقه اي آن در فضاهاي بزرگتر استفاده مي شود .
مشكلات استعمال لينوليوم :
لينوليوم بسيار آتش زا مي باشد . اما توليد سر و صدا نمي كند . ايجاد الكتريسيته ساكن در آن گرد و خاك را جذب مي كند و نظافت آن بسيار طولاني مي شود