به روز رسانی شده در: (۹۶/۰۴/۱۴-۱۵:۴۳)
اخبار :: چرا مسئولین برای معضلات کاشی اصفهان و نیلو چاره ای نمی اندیشند؟

[ سرويس کاشی و سرامیک ] [ کل اخبار ] [ چاپگر ] [ نسخه چاپي ]

چرا مسئولین برای معضلات کاشی اصفهان و نیلو چاره ای نمی اندیشند؟

سرويس : کاشی و سرامیک
95/11/04-20:38
2017-01-23 20:38:45
آخرين مشاهده : 96/09/27-03:21
1089 : کد خبر

تعداد مشاهده : 4663


 

اخبار رسیده از اصفهان در روز جاری مورخ ۴ بهمن ماه ۱۳۹۵ حاکی از آن است که کارگران شرکت کاشی اصفهان با اعتراض در مقابل درب ورودی این مجتمع تولیدی و با در دست گرفتن پلاکارد درخواست معوقات حقوقی خود را دارند که مدت‌هاست پرداخت نشده است.

کاشی اصفهان و نیلو هردو از کارخانجات بسیار قدیمی ایران هستند و یا شاید بهتر باشد اینطور عنوان کرد که از اولین واحدهای تولیدی کاشی و سرامیک در کشور هستند. درباره کاشی نیلو و کاشی اصفهان باید به مسائلی کلی اشاره کرد، هر دو کارخانه از مدت‌ها پیش درگیر مسائلی هستند که کل صنعت کاشی و سرامیک ما را درگیر خود کرده است اما این دو کارخانه به شکل ویژه‌ای درگیر آن هستند. این دو کارخانه قدیمی که پیش تر، یکی از نمادهای صنعت کاشی و سرامیک کشور بودند آیا با بیش از چند هزار کارگر، مستحق این وضعیت و تعطیل شدن هستند؟

تیم جدید مستقر شده در کاشی اصفهان و نیلو، افرادی خبره و با دانش در صنعت کاشی و سرامیک کشور هستند ولی چرا این افراد باید پاسخگوی عملکرد ناصحیح مدیریت قبلی این مجموعه‌ها باشند؟ این افراد چگونه می توانند بدهی سنگین این شرکت‌ها به بانک‌ها، کارگران، تامین‌کنندگان و بازرگانی‌ها را بپردازند؟ چرا مسئولین قبلی که سیستم را در این وضعیت رها کرده‌اند پاسخگوی این موارد نیستند؟ تیم جدید علیرغم مشکلات مالی فراوانی که گریبانگیر این شرکت است حقوق چندماه از معوقه های پرسنل را پرداخت کرده اند ولی چگونه می توانند پاسخگوی مشکلاتی باشند که تیم خصوصی قبلی برسر این سیستم آورده است؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، کارخانه بزرگ کاشی نیلوی اصفهان نیز این روزها تعطیل است، ۸۰۰ کارگر این کارخانه به جای حضور در خط تولید، پلاکارد به دست حقوق خود را از مسئولان شهرستان نجف آباد و استان اصفهان طلب می‌کنند. آیا کاشی اصفهان نیز در روزهای آتی به وضعیت کاشی نیلو دچار خواهد شد و یا سیاست هایی که مسئولین درنظر خواهند گرفت از ادامه این وضعیت جلوگیری به عمل خواهد آورد.

یکی از کارگران باسابقه کاشی نیلو که ۱۸ سال سابقه کار در بخش فنی کارخانه را دارد با اطمینان بیشتری به موضوع و به دورانی اشاره می‌کند که کارخانه کاشی نیلو از اداره کل تأمین اجتماعی به بخش خصوصی واگذار شد. وی می‌گوید: «روز نخستی که ۴ شریک به این کارخانه آمدند همه چیز خوب بود، انبارها پر از کاشی بود که به خوبی فروش می‌رفت و انبار فنی هم پر از جنس و دستگاه‌ها بدون عیب کار می‌کردند اما از روزی که ۴ شریک پای خود را به کارخانه گذاشتند هرچه بود و نبود را فروختند و یک ریال هم خرج کارخانه نکردند.»

وی ادامه می‌دهد: «... مدیرعامل کارخانه چندی پیش در جمع کارگران گفت که با شریک دیگر به مشکل برخورد کرده‌اند و خبر داد که آنها اموال کارخانه را برده و دزدی کرده‌اند، ماجرا اما امروز به جایی ختم شده که کارخانه کلاً تعطیل است»


چرا مسئولین استانی، دادستانی کشور و سازمان بازرسی وارد عمل نمی شوند؟

وی با اشاره به بلاتکلیفی کارگران کارخانه کاشی نیلو بیان می‌کند: باید تکلیف این کارگران مشخص شود، ما موارد مشابه زیاد دیگری را داریم که موضوع مانده و به حد التهاب رسیده و کسی برای پاسخگویی وجود ندارد، اما تصمیم گیری در این باره باید جامع باشد و از سوی مدیریت استان که اختیارات لازم را دارد صورت بگیرد.

رئیس خانه صنعت و معدن استان اصفهان می‌گوید مشکل کاشی نیلو باید در بخش استانداری حل شود، بانک‌ها، عوامل، سهام داران و.. حضور پیدا کنند و در یک فضای کارشناسی موضوع را مورد رسیدگی قرار دهند و همه به اجرای تصمیمات نهایی این جلسه ملزم شوند چرا که وقتی مسائل مانده و به نقطه بحران برسد دیگر قابل حل نخواهد بود.

 

  • آیا می دانید کاشی نیلو از امکانات بسیار مناسبی برای تولید برخوردار بوده است و حتی دارای خانه‌های سازمانی برای کارگرهاست؟
  • آیا می دانید شرکت کاشی اصفهان در گذشته به لقب "دانشگاه سرامیک ایران" شناخته می‌شد.
  • آیا می‌دانید در همین شهر اصفهان و تنها با چند کیلومتر فاصله از کاشی اصفهان و نیلو، شرکت‌هایی هم چون کاشی نایین و کاشی مرجان قرار دارند که در همین بازار کنونی با قامتی استوار و کیفیت مناسب محصولات خود را به بازار عرضه می‌نمایند.
  • آیا می دانید پس از اینکه کاشی اصفهان توسط بخش خصوصی از بانک ملی خریداری می‌شود، مشکلات مالی این شرکت شروع می‌شود و در حالی که وام‌های کلانی با اسناد و مدارک این شرکت گرفته شده و پرداخت نمی‌شود، کاشی نیلو نیز دوباره در بخش خصوصی به همین افراد واگذار می‌گردد؟ چطور ممکن است وقتی عملکرد افرادی بطور کامل در کاشی اصفهان مشخص شده است و شرکت به مرز ورشکستگی رسیده است، یک کارخانه دیگر بدون اقدام کارشناسی به این تیم واگذار می‌گردد؟

این سئوال باید پاسخ داده شود که چرا، نابخردی و اشتباهات فاحش افراد و سرمایه‌گذارن بی‌پاسخ گذاشته می شود و تنها این قشر ضعیف کارگر است که باید تاوان این اشتباهات مالی را بدهد.

چه‌کسی پاسخگوی این قشر رنج دیده و زحمت‌کش است؟