به روز رسانی شده در: (۹۶/۰۴/۱۴-۱۵:۴۳)
اخبار :: رشد بیش از ۳۰ درصدی ارزش صادرات کاشی و سرامیک

[ سرويس کاشی و سرامیک ] [ کل اخبار ] [ چاپگر ] [ نسخه چاپي ]

رشد بیش از ۳۰ درصدی ارزش صادرات کاشی و سرامیک

سرويس : کاشی و سرامیک
95/10/16-20:08
2017-01-05 20:08:13
آخرين مشاهده : 96/09/27-17:43
1089 : کد خبر

تعداد مشاهده : 4499


 

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا از جدول آماری سازمان توسعه تجارت ایران، میزان صادرات کاشی و سرامیک کشور در نیمه نخست امسال به رقم ۶۲ میلیون و ۱۳۰ هزار و ۴۲۲ متر مربع رسید که ارزش آن ۱۶۹ میلیون و ۷۴۹ هزار و ۹۶۳ دلار ثبت شد.
آمارهای منتشر شده حاکی است، افزون بر ۳,۵ میلیارد دلار در بخش کاشی و سرامیک در سال های گذشته سرمایه گذاری شده و تعداد ۱۳۳ کارخانه تولیدی فعالیت می کنند که علاوه بر آنها ۴۰ کارخانه جدید نیز در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی قرار دارند.
بررسی میزان صادرات کاشی و سرامیک در سال های ۹۴- ۱۳۹۲ نشان می دهد، به ترتیب ارقام ۱۱۴ ، ۱۰۹ و ۱۱۲ میلیون مترمربع تولیدات این بخش به بازارهای هدف منتقل شدند.
پیش از این، عراق، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان و گرجستان در سال های ۹۳- ۱۳۹۲ پنج کشور شاخص جذب کننده صادرات ایران بودند که ۹۳ درصد کاشی و سرامیک کشورمان را جذب کردند که سهم عراق از این مجموعه به میزان ۷۰ درصد اعلام شد.
آمار هفت ماهه واردات کاشی و سرامیک نیز رقم ۷۲۸ هزار مترمربع را نشان می دهد که ارزش آن ۲ میلیون و ۸۸۰ هزار دلار اعلام شد.
حجم واردات این کالای ساختمانی در دوره ۹۴- ۱۳۹۲ به ترتیب ۱,۳، ۳.۵ و ۳.۲ میلیون دلار اعلام شده است در حالی که بالاترین رقم واردات کاشی و سرامیک در سال ۱۳۹۰ به میزان ۸.۵ میلیون متر مربع ثبت شد.
براساس سند راهبردی وزارت صنعت، معدن وتجارت، درحالی که ظرفیت تولید کاشی و سرامیک در سال ۱۳۹۳ رقم ۵۰۰ میلیون مترمربع در نظر گرفته شده بود، سال های ۹۶ و ۹۹ به ترتیب دستیابی به ارقام ۵۴۰ و ۶۰۰ میلیون مترمربع هدفگذاری شده است.
انتظار می رود براساس افق چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت تولید کاشی و سرامیک کشور به رقم ۷۰۰ میلیون مترمربع برسد.
اهداف صادراتی این بخش با توجه به سند راهبردی در سال های ۹۳، ۹۶ و ۱۳۹۹ به ترتیب ۴۳۰ و ۸۶۰ میلیون دلار و یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار پیش بینی شده است.
برپایه این سند در افق ۱۴۰۴، انتظار می رود در سال یاد شده ارزش صادرات محصولات کاشی و سرامیک به رقم ۲ میلیارد دلار برسد.
آمارهای موجود نشان می دهد، صنعت کاشی و سرامیک اشتغال بیش از ۳۸۰ هزار نفر را به شکل مستقیم و غیرمستقیم فراهم ساخته است.
براساس اطلاعات مربوطه، اوج رونق ساختمان سازی در سال ۱۳۹۱ امکان جذب ۳۷۵ میلیون مترمربع کاشی و سرامیک را در داخل کشور فراهم ساخت؛ برپایه این اطلاعات در سال های ۹۴- ۱۳۹۲ به ترتیب ۳۵۰ ، ۳۱۶ و حدود ۲۰۰ میلیون مترمربع کاشی و سرامیک در بازار مصرف کشور جذب شد.
رکود ساختمان سازی در کشور در سال های گذشته و ناامنی ها در منطقه پیامد افت مصرف این کالای ساختمانی را در برداشته است.
«محمد روشنفکر» رییس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک به خبرنگار ایرنا گفت: ظرفیت کنونی این بخش ۷۰۰ میلیون مترمربع و میزان تولید کنونی ۲۷۰ تا ۳۰۰ میلیون مترمربع است؛ ایران از نظر تولید بین پنج کشور جهان جای دارد.
براساس آمارهای سال ۲۰۱۴، کشورهای چین، ایتالیا و اسپانیا سه کشور شاخص صادرکننده کاشی و سرامیک هستند که به ترتیب ۳۷، ۲۲ و ۱۵ درصد سهم صادرات جهان را در سال یادشده به خود اختصاص دادند.
همچنین آمریکا، فرانسه و عربستان به ترتیب با واردات ۹، ۶ و پنج درصد از تولیدات جهان بالاترین سهم را در جذب این کالای ساختمانی داشتند.
به گزارش ایرنا، آمارهای منتشر شده نشان می دهد، ارزش صادرات جهانی کاشی و سرامیک در سال یاد شده ۲۱,۱۵ میلیارد دلار و میزان واردات جهانی نیز ۱۹.۲۲ میلیارد دلار بود .
اقتصام ** ۱۵۵۹** ۲۰۲۳ ** گزارشگر: حسین عضدی فسا ** انتشار دهنده: لطیف نکوئی


منبع خبر : سایت ایرنا