به روز رسانی شده در: (۹۶/۰۴/۱۴-۱۵:۴۳)
اخبار :: برگزاری جلسه هم‌اندیشی در جهت تسریع فرآیندهای مربوط به صادرات و رسیدگی به مشکلات صنعت کاشی و سرامیک

[ سرويس کاشی و سرامیک ] [ کل اخبار ] [ چاپگر ] [ نسخه چاپي ]

برگزاری جلسه هم‌اندیشی در جهت تسریع فرآیندهای مربوط به صادرات و رسیدگی به مشکلات صنعت کاشی و سرامیک

سرويس : کاشی و سرامیک
95/08/12-20:07
2016-11-02 20:07:21
آخرين مشاهده : 96/09/27-04:52
1089 : کد خبر

تعداد مشاهده : 4361


 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ عبدالرضا غلامی، مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران هدف از برگزاری این جلسه را هم‌اندیشی در جهت تسریع فرآیندهای مربوط به صادرات و رسیدگی به مشکلات شرکت‌های تولیدکننده و صادرکنندگان زیر مجموعه این انجمن در راستای اقتصاد مقاومتی بیان و آمادگی گمرک را برای حمایت از صادرکنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد.

معاون اجرایی انجمن کاشی و سرامیک نیز در مورد مشکلات موجود به کمبود واگن جهت حمل کالاهای صادراتی عدم امکان ورود موقت کالاهایی مانند الماس، دستگاه‌های پولیش و... تحت رویه ورود موقت برای پردازش اشاره کرد و خواستار رفع آنها شد.

بنابر گزارش گمرک ایران ، مدیرعامل شرکت تکسرام با بیان مسائل و مشکلات جاری درخصوص صادرات کاشی و سرامیک گفت: هزینه بالای صدور ضمانت‌نامه برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان در رویه ورود موقت برای پردازش یکی از مشکلات فعالان این حوزه است که در این خصوص مدیرکل دفتر صادرات موضوع پیگیری صدور ضمانت‌نامه از طریق صندوق ضمانت صادرات اعلام گردید که با استقبال مدیرعامل شرکت تکسرام و سایر شرکت‌کنندگان مواجه شد.

وی افزود: نداشتن امکان ورود موقت ابزار و قطعات مورد استفاده در صنعت کاشی و سرامیک و نبود امکانات کافی حمل‌ونقل در گمرکات شمال کشور از معضلات موجود است.

مدیرعامل شرکت تکسرام همچنین خواستار ترخیص نسیه مواد اولیه شد که مدیرکل دفتر صادرات در این زمینه گفت : در این باره در بسته حمایتی پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته و تسهیلات مورد نظر هم‌اکنون به فعالان تجاری ارائه می‌شود.
 
در این مورد موضوع به صورت تلفنی از معاون فنی و امور گمرکی گمرک شهیدرجایی بندرعباس استعلام شد و وی اعلام کرد که در صورت درخواست متقاضیان این کار انجام می‌شود و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

قائم مقام شرکت سینا کاشی نیز در مورد ارزیابی در محل و ایجاد انبار اختصاصی از اقدامات گمرک قدردانی کرد و با اشاره به برخی از مشکلات گفت: تولید و صادرات کاشی‌های بی‌کیفیت و موضوع ارزش‌گذاری کالاها در پاره‌ای مواقع مشکلاتی را به وجود می‌آورد که مقرر شد موضوع از سوی انجمن جهت اصلاح به دفتر ارزش گمرک اعلام شود.

قائم‌مقام شرکت کاشی مرجان نیز علت عمده کاهش صادرات کاشی و سرامیک ایران را صادرات محصولات بی‌کیفیت و در نتیجه عدم اعتماد بازارهای خارجی به محصولات ایرانی بیان کرد.

رضا صادق معاون مدیرکل دفتر صادرات درخصوص ارائه تسهیلات صادراتی ازجمله امکان ارزیابی در محل تولید کالاهای صادراتی، کاهش ضمانت‌نامه‌ها از دو برابر به یک برابر حقوق ورودی، ورود موقت مواد اولیه، امکان صدور مجوز حمل کالاهای صادراتی از طریق کامیون روباز، امکان استرداد حقوق ورودی مواد اولیه به کار رفته در کالاهای صادراتی، تفویض اختیار به گمرکات اجرایی جهت صدور مجوز ورود موقت (موضوع ماده ۵۱) و استرداد حقوق ورودی (موضوع ماده ۶۶ ق.ا.گ) و امکان ایجاد انبار اختصاصی برای تولیدکنندگان مطالبی بیان کرد.

منبع خبر : خبرگزاری صدا و سیما