به روز رسانی شده در: (۹۶/۰۴/۱۴-۱۵:۴۳)
اخبار :: افزایش واردات؛ ضربه نهایی دولت یازدهم به صنعت کاشی و سرامیک/تولید منتظر کمکی از دولت نباشد

[ سرويس کاشی و سرامیک ] [ کل اخبار ] [ چاپگر ] [ نسخه چاپي ]

افزایش واردات؛ ضربه نهایی دولت یازدهم به صنعت کاشی و سرامیک/تولید منتظر کمکی از دولت نباشد

سرويس : کاشی و سرامیک
95/06/18-00:11
2016-09-08 00:11:30
آخرين مشاهده : 96/09/27-15:55
1089 : کد خبر

تعداد مشاهده : 2151


 

در حالی که صنعت کاشی و سرامیک کشور به دلیل نداشتن بازار فروش در وضعیت بحرانی قرار دارد آمارهای گمرک از واردات انبوه محصولات سرامیکی ساختمانی در سال جاری خبر می‌دهد.
به گزارش آوای‌اقتصاد، در حالی که صنعت کاشی و سرامیک کشور به دلیل نداشتن بازار فروش در وضعیت بحرانی قرار دارد آمارهای گمرک از واردات انبوه محصولات سرامیکی ساختمانی در سال جاری خبر می‌دهد.
بر اساس اعلام رسمی در چهار ماهه نخست امسال حجم قابل توجهی کاشی و سرامیک از کشورهایی نظیر چین، هند، اسپانیا، ترکیه، ایتالیا و امارات به کشور وارد شده است.
واردات کاشی و سرامیک به چهارمین کشور تولیدکننده و پنجمین کشورصادرکننده کاشی و سرامیک دنیا درست در زمانی است که جعفر سرقینی معاون وزیر صنعت معدن و تجارت از دپو ۸۰۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک در انبارها به دلیل نبود بازار فروش خبر داده است.
در شرایط کنونی این صنعت با یک بحران و رکود فراگیر و دپو شدن کالاهای تولیدی در انبارها مواجه شده و این بحران هر روز جدی‌تر می‌شود. طبق گفته رئیس اتحادیه کاشی وسرامیک به دلیل رکود و عدم فروش محصولات نیمی از ظرفیت‌های تولید سرامیک و کاشی خالی مانده است یعنی در حقیقت کارخانه‌ها تنها با ۵۰ درصد ظرفیت خود مشغول به کار هستند و عملاً در بسیاری از ماه‌های سال فعالیت آن‌ها متوقف شده است. علاوه بر این بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی نائب رئیس انجمن کاشی و سرامیک ایران  به دلیل عدم کشش بازارها ۱۷ کارخانه تولید کاشی  و سرامیک در سراسر کشور تعطیل شده است.
در این میان استان صنعتی یزد به عنوان قطب تولید کاشی و سرامیک کشوردر شرایط بوجود آمده بیش از استان‌های دیگر تحت تاثیر شرایط اقتصادی کشور قرار گرفته و دچار مشکل شده است به طوری که در نتیجه تعطیلی و تعدیل نیروی کارخانجات به ویژه در کارخانجات کاشی و سرامیک، نرخ بیکاری در این استان به شدت افزایش یافته است.
بر اساس اعلام رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد ۱۶ هزار کارگر در کارخانجات کاشی و سرامیک این استان مشغول به کار بوده‌اند که متاسفانه در وضعیت پیش آمده بعد از تعدیل نیرو گسترده در این صنعت  آمار دقیقی از کارگران وجود ندارد اما بر اساس بررسی‌های انجام شده بیشترین بیكاری كارگران استان در صنایع فولاد و كاشی و سرامیك بوده است.
علاوه بر این که در وضعیت اقتصادی پیش آمده بسیاری شغل خود را از دست داده‌‌اند اغلب کارخانه‌ها در پرداخت دستمزد و مزایای کارگران خود ناتوان مانده‌اند به طوری که هرچند وقت یک بار کارگران کارخانجات مختلف در اعتراض به عقب افتادن دستمزدهایشان در مقابل استانداری و فرمانداری ها تجمع و اعتصاب می‌کنند.
حقوق معوق کارگران در کارخانجات کاشی و سرامیک حتی به بیش از یک‌سال می‌رسد و متاسفانه کارگران این کارخانجات برای داشتن شغل خود مجبورند حقوق معوق خود را ببخشند. وضعیت قشر کارگری در استان صنعتی یزد بسیار نامناسب است به طوری که اخبار حاکی از اقدام به خودکشی چند تن از کارگران بیکار شده و حتی فوت یکی از آن‌ها است.
با وجود همه مشکلات و بحران صنعت کاشی و سرامیک متاسفانه آمارها حاکی از واردات کاشی و سرامیک به کشور است. تولیدکنندگان معتقدند پس از رکود ساخت و ساز که به علت قفل شدن اقتصاد کشور می باشد، واردات کاشی و سرامیک سنگین ترین ضربه را به تولیدکنندگان وارد کرده است.